0 Sitene Ekle
 
Sıla'nın Son Albümü: "Yeni Ay"

Sıla'nın Son Albümü: "Yeni Ay"

Müzikseverlerin sabırsızlıkla bekleği Türk Pop müziğinin en başarılı temsilcilerinden Sıla’nın "Yeni Ay" ismini verdiği 5. Stüdyo albümünü Şubat ayının son çeyreğinde müzikseverlerin beğenisine sundu.

10 şarkı ve 1 versiyondan oluşan albümün ilk video klibi Emre Akay yönetmenliğinde sözleri Sıla'ya, müziği Sıla ve Efe Bahadır'a ait olan albümün çıkış parçası "Vaziyetler" isimli şarkıya çekildi...
 

Albümün çıkış şarkısı “Vaziyetler”, dijital platformlarda açılmasından yalnızca birkaç saat sonra dünyanın en büyük dijital platformlarından biri olan iTunes’da en çok indirilen single olurken, 18 Şubat’ta müzik marketlerdeki yerini almadan önce ön siparişe açılan “Yeni Ay” albümü de en çok satan albüm olarak zirvedeki yerini aldı.
 

“Vaziyetler” klibininin ekranlarda yayınlanmaya başlamasıyla birlikte “Sıla – Vaziyetler” en çok konuşulan konu olarak Twitter’da dünya gündemine girdi. “Vaziyetler” şarkısının  video klibi bir hafta içerisinde 1.5 milyon, Mart ayının başlangıcında ise 4 Milyondan fazla izlendiği gözüküyor.
 

Kayıtları Babajim ve Sierra Stüdyoları’nda yapılan albümün mastering’ini ise daha önce Adele, Marc Anthony, Maroon 5, Pink ve One Direction gibi dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra Grammy ödüllü albümlerde de  çalışan Tom Coyne üstlendi.

 

 

Sıla'dan Dinleyicilerine Sürpriz: "Demolar"
 

Sıla, müzikal kariyerinde hep yanında olan dinleyicilerine bir sürpriz yaparak “Yeni Ay”albümünde yer alan bütün şarkıların demolarını da ikinci bir cd’de biraraya getirerek albümde dinleyicileri şarkıların tüm hazırlık sürecine dahil ediyor.


Yeni Albüm: "Yeni Ay"
 

İlk albüm “Konuşmadığımız Şeyler Var” mükemmel sıralamasındaydı, “İmza” ve “Vaveyla” ise “eh denilebilecek” bir durumdaydı, saralama bozulmadığını ve “mükemmel” sıralamasında yer alan bir albüm hazırlandığını görüyoruz. (sıralama bozulsa dahi bugüne kadar hiç boş geçmediği için en az bir, iki başucu şarkısı olacağı düşüncesi oluşmuştu ilk başta)
 

Öncelikle albümün genel konsepti neredeysle tüm Sıla albümlerinden farklı. Yeni başlangıçlar anlamı taşıyan "yeni ay" adının hakkını veriyor. Genel hava daha enerjik, müzikler daha dolu, daha canlı, ama vur patlasın çal oynasın enerjisi değil tabikide, ritim duygusal olsa da sizi yakalıyor.
 

Sıla albümlerinden alışkın olduğumuz şarkı sözlerinde ise her zaman başka şeyler var. Hep öyle oldu zaten…

Albümün bütün şarkılarını sizler için değerlendirdik...


1- Yabancı
 

“Yabancı” şahane bir açılış şarkısı, Sıla bu işi bütün albümlerinde yapıyor, son iki albümden bahsedersek “konuşmadığımız şeyler var” albümünde kanun solosu şeklinde intro vardı, “vaveyla”da “çocuk” albümün konsept giriş şarkısıydı, burada da “yabancı” şarkısı dinleyiciyi karşılpıyor. Tabiri yerindeyse “hoş geldin” derdimiz sıkıntımız ortak, gel paylaşalım” diyor.
 

Kısacası güzel sözler, güzel düşünce, albümün en iyilerinden rahatlıkla ilk üçümüze girecek derecede, ayrıca versiyon hali de farklı ve güzel olmuş, versiyon kısmının en sonunda albümü yapan ekibin “ya böyle çalması ne güzel bu şarkıyı arkadaş yaa” sözlerinden de anlaşılacağı üzere albümü yapan bütün ekibin de en çok sevdiği parça diyebiliriz. Birkaç defadan sonra daha da sarıyor, dinlenesi, tavsiye.
 

2- Vaziyetler
 

“Vaziyetler” Sıla ortalamasının altında bir şarkı, albümün çıkış parçası ancak akıllıca bir hareket,bir “alain delon” olamamış ama herkesin sevebileceği bol davullu hareketli bir şarkı. Demo hali orijinalinin bir tık üstünde olmuş sanki.


Şarkı çıkış şarkısı olması nedeniyle ilk dinlenişte albümün geneli itibariyle beklenti biraz düşüyor ancak devamında büyük vurgunlar geliyor. Sözleri çok sıradan, sözleri geçiştirilmiş hissi veren bir parça, neyse ki albümü yürütecek çok fazla şarkı var.


 3- Yeter“Yeter” ilk girişte sizi uzun uzun ud müziğiyle karşılıyor ancak ilk dinlemede ısınılamayacak türden, kısacası dinleme sayısı arttıkça şarkıya hayranlığın arttığı sözü ve müziğiyle şahane bir şarkı.4- Reverans“Reverans” albümün bateri ve elektronik müziğin en yoğun hissedildiği parçası, hareketli hoş bir parça, önümüzde yaz aylarını düşünecek olursak ilerde popülerliği yüksek seviyede olabilecek bir şarkı, ancak nakarat kısmı önyargılarla hazırda bekleyen kişilerin ekmeğine yağ sürüyor, nakaratı biraz daha farklı olsaydı daha şahane olabilirdi. Ucundan biraz kaybetti.5- Sevgili Kaybım“Sevgili Kaybım” “çay kattım içen mi” tadındaki sözleriyle dikkat çeken güzel bir şarkı, bu şarkıdan itibaren albüm önceki şarkılardan biraz daha farklı havaya giriyor.6- Merhabalar“Merhabalar” albümün tereddütsüz en sevdiğim parçası, (saki ile birlikte)Biraz daha pozitif bir portre çizen birkaç kelimeyle özetlenirse; şarkının ve müziğin naifliğine hayran kalınabilecek bir şarkıHer şeyi tadında anlatan, dinledikçe dinlenesi, dinlendikçe sözlerdeki ve müzikteki güzelliğin sizi etkileyeceği enfes bir şarkı. (şiddetle tavsiye)7- Doldur“Doldur” girişte vaat edilen dert paylaşımına uygun hareketli, genel itibariyle beğenileceğini düşündüğüm ancak benim beğenmediğim albümün tek şarkısı.8- Hediye“Hediye” albümün ilk arabeski diyebileceğimiz sanki kendinden bir sonraki “saki” ye hazırlık aşaması gibi, “saki” varken bu tarzda fazla ön plana çıkacağını sanmıyorum, “aslan gibi” finaliyle gülümseten bir açıdan da ona benzetebileceğimiz bir şarkı9- Saki“Saki” Geçen yaz “Cemal Topuzlu Açıkhava Konserinde” ilk defa seslendirdiğinde herkes tarafından hit olacağı anlaşılmıştı. Uzun zamandır dinlediğim ve muhtemelen de uzun bir zaman daha “daha iyisini” dinleyemeyeceğim albüm öncesi bilinen “konser kayıtlarından” vurulduğum bir şarkı. Albümdeki hali şahane olmuş, albümün zirvesi diyebiliriz.Ancak Sıla alaturkası diyebileceğimiz, Sıla’nın rakı sofrası şarkılarından bıkanların sevemeyeceği bir parça. (yeni “vur kadehi ustam”)10- Tamam mıyız?“Tamam Mıyız” Çağan Irmak’ın aynı adli filmi için bestelenen, Albüm versiyonunda yaylılar ve bateriyle desteklenen albümün en yavaş şarkısı, sevenleri olacaktır mutlaka ama genele hitap etmeyen albümdeki tek şarkı diyebiliriz.
 

11- Yabancı (Bedük Versiyon)Albümdeki ilk parçanın “Bedük” versiyonu, Bedük popüler işlerde bulunmadığı için çoğu kişi tanımıyor ve albümde görünce de şaşırdım. Şarkı hareketli ve güzel olmuş. (Bedük’ün 2010 yılındaki “go” albümü bence kariyerinin en iyisi, elektronik müzikten sevenler bu albüme de göz atmalılar.)Demolar daha önce fazla alışkın olunmayan bir uygulama şarkı sonlarında bol bol gülünmüş, ama farklı bir hava katmış, güzel olmuş.Albüme genel itibariyle tekrar göz atacak olursak;Bir önceki “vaveyla” albümü çok beğenilmemişti, Sılanın “bir mükemmel albüm” bir “eh albüm” sıralamasında sıra mükemmel albümdeydi ve sıralamayı bozmadı. “vaveyla’dan” sonra çok stüdyo kokuyor olmasıyla sevindiren, “Vaveyla” gibi hepsi birbirine benzeyen aynı enstrümanların kullanıldığı, canlı kayıt gibi duran akustik ağırlıklı bir albüm olmaması avantaj olarak görülüyor. Vaveyla’dan sonra ilaç gibi gelen, günümüz türk pop müziği için çölde vaha bir albüm.Dinlendikçe sevilebilecek şarkıların ağırlıklı olduğu, muhtemelen birkaç dinlemeden sonra albüm genel itibariyle sevilebilecektir.“Konuşmadığımız Şeyler Var” albümüyle genel çapta, “Vaveyla” albümüyle ab sınıfı çapında zirve yapan Sıla, “Yeni Ay” ile her iki kesimi de buluşturabilmeyi başarabilmiş…


Albümün sıradaki video klibi hangi şarkıya çekilecek bilinmiyor ancak klibi çekilmeden şarkı keşfini seviyorsanız, bizim için albümün ilk üçü diyebileceğimiz listemizi dinlemenizi tavsiye ederiz. (muhtemelen sıradaki klip bu üç şarkıdan birine çekilecektir)

Kaynak: Canlihaber.com

 

 


 
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.