0 Sitene Ekle
 
Kapalıçarşı artık Pazar günleri de açık!

Kapalıçarşı artık Pazar günleri de açık!

3 bin 600 adet dükkanın bulunduğunu, yazları çalışan sayısının 30 bine ulaştığı ve mevsimine göre günde 250 bin ile 400 bin kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı, pazar günleri de ziyarete açılmaya hazırlanıyor.Çarşının pazar günleri açılması konusunda referandum yapacaklarını bildiren yetkililer, yüzde 50`lere yakın "evet" oyu almaları durumunda kararı uygulamak konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Kapalıçarşı`nın esnaf ve çalışanlarından bir kısmı, 2007 yılında "çarşı pazara karşı" diyerek, çarşının pazar günleri de açılmasına karşı çıkarken, krizin çarşı ekonomisine olumsuz etkisi, bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat,  soruları yanıtlarken, Kapalıçarşı`nın pazar günleri açılmasına ilişkin olarak 2007 yılında çalışma yürüttüklerini, ancak esnafın ve çalışanların bir kısmının bunu istemediğini hatırlatarak, şunları anlattı:

 

"O dönemde, şu anda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olan Egemen Bağış`la beraber çalışmamız oldu. Esnafa duyurmak için açıklama yapacaktık. Fakat patronlar gelmedi, işçileri gönderdiler. Biz tam konuşmaya başlayınca da arkadan, `Çarşı pazara karşı` diye pankart çıkardılar." Fırat, Kapalıçarşı Paskalya`da iki hafta üst üste pazar günleri açılırken, esnafın tamamının dükkanını açmamasının önemli sıkıntı doğurduğunu belirterek, "Çarşının bir kısmı kuyumcu, bir kısmı halıcı, bir kısmı turistik eşya satıyor. Ana caddedeki kuyumcular açmadığında, orası karanlık, ıssız bir yer oluyor. Akşamları malların bir kısmı üzerilerine örtü örtülerek dışarıda kalıyor. Onlar da açmadığı zaman güvenlik açısından ciddi sıkıntı oluyor" diye konuştu.

 

"İNSANLAR, ÇEVRE İLLERDEN MERAK EDİP GÖRMEYE GELDİ"

 

Hasan Fırat, çarşının pazar günleri kapalı kalmasının eskiden kalma bir gelenek olduğunu, buna yönelik bir karar bulunmadığını kaydederek, çarşının pazar günü açılması durumunda güvenliğinin sağlanması, turizm operatörleri ve acentelerin organize edilmesi için birlik içerisinde çalışması gerektiğine işaret etti. Tarihi yarımadanın hemen hepsinin turizme bağlı ve müşterilerin yüzde 70`inin yabancı olduğunu vurgulayan Fırat, şu değerlendirmelerde bulundu: "Çarşının pazar günü açılması, burasının ekonomisinin artacağı, çalışanın para kazanacağı, artı mesai yapacağı anlamına geliyor. İşleyen bir çark... Pazar günü açıldığında, günlük cirodan daha fazla ciro olur. Biz daha önce pazar günü açtığımızda normal günün daha fazlası oldu. İnsanlar, çevre illerden merak edip burayı görmeye geldi."

 

 

"ÇARŞININ PAZAR GÜNLERİ AÇILMASI KONUSUNDA REFERANDUM YAPACAĞIZ"

Fırat, bu durumun yerli ziyaretçiyi de etkileyeceğini dile getirerek, yerli ziyaretçilere göre defile, imza günü, konser, yöresel yemek yarışmaları gibi çeşitli etkinlikler yapılabileceğine açıkladı. Kapalıçarşı`nın 24 saat açık olması halinde 24 saat işleyeceğini söyleyen Fırat, "Ben her zaman bu çarşının açılmasından ve ekonominin işlemesinden yanayım. Buraya turist gelmezse, burası iş yapmaz, yerliyle ayakta durulamaz" dedi. Fırat, çarşıda şu anda 3 bin 600 tane kayıtlı dükkan bulunduğunu, çalışan sayısının yazları 30 bine çıktığını kaydederek, "Bir yıl üzerinden baktığımızda 52 gün, bayramlarla birlikte 2 aya tamamlanıyor. Pazar günü açık olursa, 2 aylık gelir buradaki bir kiracının 1 senelik kirasını karşılar" şeklinde konuştu. Çarşının pazar günleri açılması konusunda referandum yapacaklarını bildiren Fırat, yüzde 50`lere yakın "evet" oyu almaları durumunda kararı uygulamak konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

 

 

 

"AVM`LERDEKİ PAZAR GÜNKÜ CİRO ARTIŞINDAN KAPALIÇARŞI DA FAYDALANSIN İSTİYORUZ"

 

İstanbul Mücevheratçılar Kuyumcular Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de çarşının pazar günleri açılması konusunda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir`i ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş`ı ziyaret ettiklerini ve yaptıkları çalışmaları aktardıklarını anlattı. Yıldırımtürk, Kapalıçarşı`nın pazar günü açılmasının çok zor olmadığını, Mısır Çarşısı`nın pazar günleri açılmasının çarşı üzerindeki bir afişle duyurulduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Biz de gönüllüyüz o yazıyı asmaya. Çünkü kuyumculuk sektörü şu anda kan kaybediyor. Krizle beraber altın fiyatlarının yükselmesi, kuyumculuk sektörünü olumsuz etkiledi. Kapalıçarşı`nın en önemli işletmeleri bugün kapanıyor. Bunun aşılabilmesi için hem çarşıdaki diğer 11 sektör hem de kuyumculuk sektörü, çarşı, pazar günü açıldığında çok daha fazla verim elde edecek diye düşünüyoruz." AVM`lerde pazar günleri, hafta içi yapılan cironun yüzde 40 fazlasının yapıldığını kaydeden Yıldırımtürk, bu ciro artışından pazar günleri Kapalıçarşı`nın da faydalanmasını istediklerini ifade etti.

 

"PAZAR GÜNÜ `HAYDİ BUGÜN DE ÇARŞIYA GİDELİM` DİYECEK ÇOK İNSAN VAR"

 

Mehmet Ali Yıldırımtürk, yakın ülkelerden turistlerin hafta sonları günübirliğine İstanbul`u ziyaret ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Böylesine tarihi, güzel bir yeri mevcut alışveriş merkezleri konseptinde çalıştırmak suretiyle daha fazla verim elde edeceğiz düşüncesindeyiz. Pazar günleri açılması konusundaki altyapı eksikliği giderilemeyecek altyapı eksikliği değil. İşletmeler `personelim yetersiz` şeklinde bir savunmada bulunuyorlar. ancak AVM`lerde bu sorun çözülmüş durumda. Onun için çarşının bir an evvel pazar günleri açılması, diğer taraftan diğer günlerde özellikle yaz aylarında saat 22.00`ye kadar açılmasının doğru bir çalışma takvimi olacağı düşüncesindeyim."

 

Genellikle kuyumculuk sektöründen esnafların itiraz ettiğini, ancak artık işin sahibi dükkanının başında bulunmasa da, güvenlik açısından dükkanını kontrol edebilecek olanağa sahip bulunduğunu belirten Yıldırımtürk, esnafın çalışmaya olumlu yaklaşmasını ve onların sorunlarına yardımcı olmak istediklerinin altını çizdi. Yıldırımtürk, Kapalıçarşı`ya ulaşmanın kolaylaştığını dile getirerek, çarşıya arabasıyla gelmek isteyenler için de, otopark ücretinin işletmeler tarafından verilmesi gibi çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

 

Çarşıdaki mağazaların pazar günü açık olması halinde hafta içi yaptıkları cirodan daha fazla ciro yapabileceklerine işaret eden Yıldırımtürk, "Çünkü yoğun bir nüfusa sahip İstanbul`da yoğun mesailer içinde buraya zaman ayırmak mümkün değil. Pazar günü `Haydi bugün de çarşıya gidelim` diyecek çok insan var diye düşünüyorum. Hatta kuyumculukla ilgili olarak bazı işlerini pazar günü çözmek için buraya gelecekler" diye konuştu.

 


Etiketler: ,
 
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.