0 Sitene Ekle
 
651'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı!

651'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı!

651'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası başladı. Edirne Efsanesi 2–8 Temmuz tarihlerinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Kırkpınar heyecanı her yıl olduğu gibi bu haftanın son üç günü Sarayiçi Er Meydanı'nda yaşanacak. 6-7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleşecek organizasyon Rumeli TV ve Milliyet.com.tr işbirliğiyle canlı olarak yayınlanıyor.

İşte 651. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Programı:

6 Temmuz Cuma

Er Meydanı'nda saat 09.00'da yağlı güreşler başlayacak. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Belediye Başkanlığı binası önünde saat 10.00'da karşılanacak. Kortej saat 10.30'da harekete geçip Atatürk Anıtı'na geçecek. Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenecek. Kırkpınar Marşı'nın ardından kortej Pehlivanlar Mezarlığı'na geçecek ve kabirlere çelenk sunulacak. Edilen duanın ardından saat 12.00'de Selimiye Camii'nde mevlüt okutulacak.
 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri CANLI YAYINI için tıklayın!


Yağlı güreşlerin açılış programı da aynı gün saat 18.30'da yapılacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı'nın söylenmesinden sonra 2011 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz göndere bayrak çekecek. Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Vali Gökhan Sözer birer konuşma yapacak. Güreşlere katılan tüm pehlivanların resmigeçit töreninden sonra saat 19.30'da 13'üncü Ulusal Kırkpınar Fotoğraf Yarışması ve 1'nci Gazeteci Gözüyle Kırkpınar Fotoğraf Yarışması sergilerinin açılışı yapılacak.

Saat 21.00'de Sarayiçi Konser alanında İdil Ağaoğlu&Kurtar, Kenan Yıldız ve Yasemin Göksu seyircilerle  buluşacak.

7 Temmuz Cumartesi

Sabah saat 09.00'da güreşler başlayacak. Akşam ise Sarayiçi konser alanında İvo Papazov, 22'nci Nefes konser verecek ve ardından Sarayiçi havai fişek gösterisiyle etkinlikler renklenecek.

8 Temmuz Pazar günü

Sabah saat 09.00'da güreşler başlayacak ve saat 15.00'de 2013 yılı 652'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalığı Koç Satışı ihalesi yapılacak. Saat 17.30'da Başpehlivanlık final güreşi ardından ödül töreni yapılacak.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin önemi

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Kırkpınar'ın bu yıl 651'incisi düzenleniyor. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, tarih boyunca yiğitliğin, mertliğin ve dostluğun simgesi olmuş bir ata sporumuzdur.
2008 yılında 'Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Ödülü'ne layık görülen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2010 yılında UNESCO tarafından 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınmasıyla da, dünya tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur.
 
Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış Edirne, Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yanı sıra, Selimiye Camii ve Külliyesi'nin de UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne girmesinin haklı gururunu yaşamaktadır.

Bu yıl 651'incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası'nda, ata sporumuz yağlı güreşler ile çeşitli sergi açılışları, yarışmalar ve halk konserleri organize edilmektedir.

651'inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası'na katılacak olan tüm ziyaretçiler festivaller şehri haline gelen Edirne'deki bu görkemli ve coşkulu organizasyona ortak olmanın sevincini ve heyecanını taşımaktadır.

 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri CANLI YAYINI için tıklayın!

 


Etiketler: ,
 
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.